19 فوریه

رژیم غذایی بعد از رینوپلاستی

رژیم غذایی بعد از رینوپلاستی

رژیم غذایی بعد از رینوپلاستی : یکی از سئوالات رایج بیماران در خصوص رژیم غذایی بعد از عمل رینوپلاستی است.

نظر کلی عمده جراحان بر این است که نیاز به تغییر عمده‌ای در رژیم غذایی فرد قبل یا بعد از عمل جراحی رینوپلاستی وجود ندارد، با این حال بهتر است در دوران نقاهت بعد از عمل جراحی به چند نکته توجه شود.

بلافاصله بعد از عمل : غذای نرم

با توجه به اینکه ضروری است 8-6 ساعت قبل از عمل بیمار ناشتا باشد و با در نظر گرفتن مدت زمان عمل جراحی و مرحله ناشتایی بعد از عمل تا زمان رسیدن به هوشیاری کامل و ترخیص از بیمارستان یا کلینیک (که در مجموع 16-14 ساعت خواهد بود) بیمار در مراجعه به خانه، احساس گرسنگی خواهد داشت. بهتر است بیمار جهت رفع گرسنگی از رژیم غذایی سبک و نرم (مانند سوپ یا غذاهای مخلوط و میکس شده) استفاده نماید. ( رژیم غذایی بعد از رینوپلاستی )

با توجه به اینکه عمده بیماران حالت تهوع بعد از بیهوشی را دارند بهتر است ابتدا مصرف مایعات نسبتا سرد و با حجم اندک شروع شود. سپس با افزایش تحمل خوراکی رژیم غذایی سبک و نرم را شروع و ادامه دهد. در روز سوم بیمار  می‌تواند به رژیم عادی خود برگردد. البته بهتر است در رژیم عادی از مصرف ادویه‌جات فراوان اجتناب کرده و نمک به میزان کم در غذا استفاده نماید.

فیبر را فراموش نکنید

بسیار مهم است که همراه با غذاهای نرم در روزهای اول بعد از عمل جراحی، از میزان کافی فیبر در رژیم غذایی بهره ببرید. یبوست بعد از عمل جراحی به واسطه داروهایی که حین بیهوشی و بعد از عمل تجویز می‌شود شایع است، لذا مصرف فیبر فراوان (مانند سالاد کاهو و میوه جات) به رفع این مشکل کمک فراوان  می‌کند.

دمای غذا را کنترل کنید

مراقب دمای غذایی که بعد از عمل جراحی مصرف می‌نمایید باشید. از مصرف غذاهای داغ یا بسیار سرد اجتناب کنید. مصرف غذاهای بسیار داغ باعث سوزش زبان شده و غذاهای خیلی سرد نیز احساس ناخوشایندی خصوصا در دندان‌ها ایجاد می‌نماید و ممکن است منجر به سردرد نیز شود که در دوره نقاهت بعد از عمل خیلی مطلوب نمی‌باشد.

رژیم غذایی بعد از رینوپلاستی

از غذاهای جویدنی پرهیز نمایید

قبل از انجام عمل جراحی ، دستتان را روی بینی بگذارید و عمل جویدن را انجام دهید (مثلا آدمس بجوید). احساس خواهید کرد که با عمل جویدن، بینی شما مختصری حرکت می‌نماید.( رژیم غذایی بعد از رینوپلاستی )

در مرحله بعد از عمل جراحی با توجه به اینکه بینی هنوز قوام کافی ندارد و استخوان‌های بینی جهت رفع بدشکلی‌ها و انحراف‌های آن شکسته شده است، تا زمان تشکیل کال استخوانی، مصرف غذاهای سفت (مثلا استیک/ میوه‌های سفت/ آدمس) منجر به حرکت بینی شده و امکان جابجایی مختصر بینی وجود دارد. لذا در هفته اول بعد از عمل از جویدن آدامس و نیز مصرف غذاهایی سفت اجتناب نمایید.

کافیین و الکل مصرف ننمایید

از مصرف الکل و نوشیدنی‌های کافیین‌دار نظیر قهوه و سودا اجتناب نمایید. الکل باعث رقیق شدن خون شده و خطر خونریزی بعد از عمل را زیاد می کند. همچنین خطر هماتوم و خونریزی زیر پوستی و نیز تورم بعد از عمل را افزایش می‌دهد.

کافیین باعث افزایش فشار خون شده و می‌تواند مشکلاتی را در بعضی بیماران ایجاد نماید.

غذاهای نمک‌دار

مصرف غذاهایی که محتوای نمک آن بالاتر از معمول است مثل پیتزا، ماکارونی‌های آماده، انواع پنیر و کلا فست فودها باعث احتباس آب در بدن شده، میزان تورم بینی را افزایش می‌دهد. مصرف انواع چیپس و پفک نیز که محتوی نمک بیشتری هستند، میزان تورم را بیشتر افزایش خواهد داد. پس مصرف این غذاها حداقل در 2-1 ماه اول بعد از عمل را بسیار کم کنید.

در مجموع و به طور خلاصه باید گفت بعد از عمل جراحی بینی ضروری است که یک رژیم غذایی سالم داشته باشید.

دکتر رضا کریمی

جراح متخصص گوش و حلق و بینی و پلاستیک صورت

درباره نویسنده

پاسخ

چهار × یک =

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On LinkedinVisit Us On Instagram