رینوپلاستی Q&A

رینوپلاستی (اصلاح شکل و عملکرد بینی) قدیمی‌ترین عمل جراحی زیبایی است. قدمت عمل جراحی رینوپلاستی بیشتر از 3000 سال است و اصلاح بینی و بهبود عملکرد آن یکی از پیچیده ترین عمل‌های جراحی پلاستیک ‌می‌باشد.

بینی علاوه بر عملکرد زیبایی آن، در ابتدای دستگاه تنفسی قرار دارد. هوا بعد از عبور از طریق راه‌های بینی ‌می‌تواند گرم، مرطوب، پاکیزه و ضدعفونی شود. به علاوه، بینی نه تها در فیلتراسیون راه هوایی نقش دارد، بلکه در فرایند بویایی، تصفیه و پاکسازی هوای سینوس‌ها و عملکرد سیستم اشکی نقش مهمی ‌ایفا ‌می‌کند.

هدف رینوپلاستی، تغییر و اصلاح شکل ظاهری بینی و همچنین اجزای داخلی آن که در فرایند تنفس اهمیت دارند، ‌‌می‌باشد. رینوپلاستی و همچنین عمل‌های جراحی زیبایی دیگر ‌‌می‌توانند ظاهر بیمار را بسیار بهبود دهند.

قبل از این که بیمار برای عمل جراحی تصمیم گیرد، لازم است خواسته‌ها و انتظارات خود را به دقت در نظر گرفته و در این باره با جراح خود مشورت کند. اگر بیمار از نظر فیزیکی سالم است، از نظر خصوصیات روانی و خلقیات حالت پایداری دارد، و در انتظارات خود واقع بینانه ‌‌‌باشد، از پیامد عمل جراحی خشنود خواهد بود.

البته محدودیت‌های خاصی با توجه به ویژگی‌های اختصاصی هر فرد نظیر ساختار  کلی بینی و کیفیت پوست  او وجود دارد. جراح در ابتدای مشاوره به بیمار توضیح ‌‌می‌دهد کدامیک از انتظارات بیمار از عمل جراحی بینی با توجه به خصوصیات آناتومیک و فیزیولوژیک بینی قابل دستیابی است.

هنگام برنامه‌ریزی برای عمل جراحی لازم است سن بیمار در نظر گرفته شود. بهترین زمان برای انجام عمل رینوپلاستی سنین بین 18 تا 25 سالگی است، زیرا قبل از 18 سالگی هنوز اسکلت غضروف و استخوان بینی در حال شکل‌گیری است.

بیماران اغلب ‌‌می‌خواهند درباره جنبه‌های مختلف رینوپلاستی از جراح سوال کنند. اما عموما زمانی برای مطرح کردن این سوالات وجود ندارد. در مطلب پیش رو شایععترین سوالات و جواب‌هایی که درباره رینوپلاستی مطرح ‌‌می‌شوند را بیان ‌‌می‌کنیم.

رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی جراحی پلاستیک است که برای تغییر دادن اندازه و شکل بینی انجام ‌‌می‌شود. رینوپلاستی یا جراحی پلاستیک بینی یک عمل جراحی است که ‌‌می‌تواند عملکرد بینی و ظاهر آن را بهبود بخشد. رینوپلاستی ‌‌می‌تواند اندازه کلی بینی را افزایش یا کاهش دهد، قوز کوچک را بردارد، ‌میزان زاویه بین لب فوقانی و بینی را تغییر دهد، شکل نوک بینی را تغییر دهد، شکاف بین سوراخ‌های بینی را باریک کند، و خود سوراخ‌های بینی را کوچک کند. همچنین جراح ‌‌می‌تواند سپتوپلاستی را انجام دهد، عملی که به منظور برطرف‌کردن مشکلات تنفسی ناشی از کجی تیغه میانی بینی  انجام ‌‌می‌شود.

چه کسانی ‌‌می‌توانند تحت عمل رینوپلاستی قرار گیرند؟

رینوپلاستی را ‌‌می‌توان برای مردان و زنان سالمی‌که به سن بلوغ رسیده اند، انجام داد. پزشکان اغلب از انجام عمل جراحی برای بیماران بسیار جوان امتناع ‌‌می‌کنند، زیرا بیمار باید تا زمانی که رشد بینی وی کامل ‌‌می‌شود، صبر کند. بیماران نوجوان به رضایت والدین نیاز دارند.

آیا محدودیت سنی برای رینوپلاستی وجود دارد؟

انجام جراحی پلاستیک بعد از سن بلوغ مجاز است، اما رینوپلاستی در سن زیر 18سالگی فقط با اجازه والدین قابل انجام است.

چه وقت ‌‌می‌توان نتیجه نهایی جراحی را دید؟

نتیجه نهایی جراحی حدود یک سال بعد نمایان می‌شود. ورم بینی تا این زمان باقی ‌‌می‌ماند. البته بلافاصله بعد از جراحی بیمار بینی متفاوتی خواهد داشت. لازم است برای این حقیقت آماده شویم که علاوه بر ورم بینی، کبودی هم باقی خواهند ماند و رنگ پوست تغییر ‌‌می‌کند. ورم اصلی طی چند هفته اول بعد از عمل جراحی برطرف ‌‌می‌شود و بقیه ورم به تدریج تا چند ماه بعد کاملا از بین ‌‌می‌رود.

آیا رینوپلاستی دردناک است؟

بهتر است بگوییم رینوپلاستی ناراحت کننده است تا دردناک که علت آن هم  وجود تامپون‌ها و گچ روی صورت است. تامپون‌ها اغلب در روز بعد از عمل جراحی برداشته ‌‌می‌شوند. برداشتن تامپون‌ها غیر از ناراحتی، درد ندارد. رینوپلاستی یک عمل جراحی است، بنابراین اغلب بیماران تا حدی دچار ناراحتی ‌‌می‌شوند. فرد ‌‌می‌تواند حس ناخوشایند و دردناک را با کمک مسکن‌ها کاهش دهد.

عمل رینوپلاستی چقدر طول ‌‌می‌کشد؟

جراحی معمولاً یک تا دو ساعت طول ‌‌می‌کشد.

آیا بینی بعد از رینوپلاستی حساس و آسیب پذیر ‌‌می‌شود؟

بعد از رینوپلاستی باید از بینی مراقبت کرد، نه به این خاطر که بینی ضعیف شده است، بلکه به این دلیل که ضربه و  آسیب‌های دیگر  به بینی ممکن است به عمل جراحی دوم نیاز داشته باشد و نیز ممکن است اثر این آسیب ها بر روی ظاهر بینی باقی بماند.

بیمار چه مدت بعد ‌‌می‌تواند به کار روزمره خود باز گردد؟

بیماران اغلب بعد از یک هفته ‌‌می‌توانند بدون مشکل خاصی و بدون نیاز به کمک کارهای شخصی خود را انجام داده و فعالیتهای روزمره را از سر گیرند و اگر همه چیز خوب پیش برود،  دو هفته بعد از عمل جراحی به سر کار خود بازگردند.

آیا بعد از رینوپلاستی کبودی ایجاد ‌‌می‌شود؟

بله کبودی اطراف چشم‌ها بلافاصله بعد از عمل جراحی ظاهر ‌‌می‌شود. اما کبودی‌ها مختص به هر فرد است. ‌میزان کبودی به پیچیدگی عمل جراحی و خصوصیات فردی هر شخص بستگی دارد و معمولا قبل از یک ماه کاملا برطرف می‌شود. البته می‌توان با تمهیداتی از میزان کبودی به میزان چشمگیری کاست.

گچ روی بینی چه موقع برداشته ‌‌می‌شود؟

هر جراح به روش خود عمل ‌‌می‌کند، اما گچ معمولاً بعد از 7 تا 10 روز بعد از عمل جراحی برداشته ‌‌می‌شود.

آیا بینی بعد از رینوپلاستی رشد ‌‌می‌کند؟

بینی در انسان بالغ دیگر رشد نمی‌کند. به همین دلیل بهتر است عمل جراحی بعد از سن 18 سالگی که دوره رشد پایان ‌‌می‌یابد، انجام شود.

ورم بینی چقدر طول ‌‌می‌کشد؟

ورم بینی حدود شش ماه طول ‌‌می‌کشد. اما این ورم برای اطرافیان بیمار قابل توجه نیست. ورم اصلی بسیار زودتر از بین ‌‌می‌رود.

انجام رینوپلاستی در چه زمانی از سال امکان پذیر است؟

رینوپلاستی را ‌‌می‌توان در هر زمانی از سال انجام داد. موفقیت عمل جراحی به تجربه جراح بستگی دارد ، نه آب و هوا.

دوران بهبودی بعد از رینوپلاستی چقدر طول ‌‌می‌کشد؟

درد و ناراحتی بعد از عمل با تجویز مسکن برطرف می شود. به علاوه، آنتی بیوتیک‌ها یا داروهای دیگری نیز برای کمک به تسریع فرآیند ترمیم تجویز می‌شود. بخیه‌ها و قالب گچی یک هفته بعد از عمل جراحی برداشته ‌‌می‌شوند. کبودی‌ها بعد از برداشتن گچ حدود روز دهم بعد از عمل جراحی برطرف ‌‌می‌شوند. ورم بینی برای مدت طولانی به جای ‌‌می‌ماند و چند ماه طول ‌‌می‌کشد تا کاملاً ناپدید شود.

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On LinkedinVisit Us On Instagram