19 فوریه

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی در دریافت نتیجه رضایت بخش از عمل زیبایی بینی تاثیر بسزایی دارد. در این مقاله به شرح این موضوع پرداخته ایم.

 1. تا 72 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد  در اطراف بینی و زیر چشم  جهت رفع کبودی و تورم استفاده کنید .
 2. مختصری درد بعد از عمل طبیعی است. جهت کاهش درد بعد از عمل از داروهای مسکن مثل استامینوفن کدئین هر 6 ساعت استفاده کنید.
 3. تا چند روز پس از عمل ممکن است ترشحات خونابه ای از بینی داشته باشید. در این صورت گاز جلوی بینی خود را بدون محدودیت تعویض نمایید.
 4. در هفته های اول بعد از عمل از خندیدن بلند و حرف زدن زیاد خودداری نمایید.
 5. از خوردن غذاهایی که به جویدن زیاد نیاز دارد مانند سیب، هویج، کباب برگ و استیک و یا جویدن آدامس در هفته اول بعد از عمل خودداری نمایید. در طی این مدت بهتر است از غذاهای نرم و میکس شده استفاده کنید و آبمیوه و سوپ و سالاد را در وعده های غذایی خود بیشتر بگنجانید . ( مراقبت های بعد از جراحی بینی )
 6. تا زمانی که بینی شما شکل نگرفته است از قرار گرفتن در محیط های شلوغ که احتمال برخورد افراد با شما زیاد است ( مترو، اتوبوس و …) خود داری نمایید. ضروری است که بینی تان را از هر ضربه یا آسیبی حفظ کنید.
 7. در روزهای اول هنگامی که می خواهید از حالت خوابیده یا نشسته بلند شوید از افراد دیگر کمک بگیرید چون احتمال دارد سرگیجه داشته باشید .

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 1. هنگام خوابیدن دو بالش زیر سر خود بگذارید تا سرتان بالاتر از بدن و پاها قرار بگیرد و تورم کمتری در سر و صورتتان ایجاد شود.
 2. لباس های راحت و ترجیحا دکمه دار یا زیپدار بپوشیدکه هنگام پوشیدن و درآوردن آنها با بینی تماس نداشته باشد.
 3. به آرامی و با مسواک نرم مسواک بزنید. لب بالای خود را دستکاری نکنید.
 4. با دهان باز عطسه کنید.
 5. گچ / اسپلینت روی بینی شما پس از 10-7 روز  برداشته می‏شود. قبل از مراجعه برای برداشتن گچ/ اسپلینت حتما حمام کنید، اما گچ / اسپلینت خود را برندارید. ( مراقبت های بعد از جراحی بینی )
 6. در سه هفته اول نباید فین کنید. در این مدت جهت خارج کردن ترشحات بینی از سرم نرمال سالین (سرم نمکی) استفاده کنید. سرم را داخل یک سرنگ 10 سی سی کشیده، سرسوزن را بردارید و سپس سرنگ را داخل بینی کرده و در حالی که در دستشویی ایستاده اید بینی را تمیز کنید. در حین شستشو مراقب باشید چسب های بینی خیس نشود. این کار را در روز چندین نوبت انجام دهید .
 7. تا ۲ ماه از عینک آفتابی یا طبی استفاده نکنید. در این مدت می توانید در صورت نیاز از لنز استفاده کنید .
 8. نور مستقیم آفتاب و محیطهای خیلی گرم و مرطوب باعث تورم بافتها می شود، لذا در ماه های اول بعد از عمل بینی از قرار گرفتن در زیر نور آفتاب و محیط های خیلی گرم مثل سونا خودداری نمایید . کرمهای ضدآفتاب با SPF 30 کمک کننده خواهند بود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 1. از مصرف الکل اجتناب کنید چرا که احتمال خونریزی از بینی را افزایش می دهد. همچنین قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار با افزایش فشار خون باعث بالارفتن احتمال خونریزی از بینی می شوند.
 2. در روزها و هفته های اول فرم بینی شما کاملا مشخص نیست لذا از مشاهده مکرر خود در آینه خود داری نموده و در طی این مدت نیز به دیگران اجازه ندهید در مورد بینی شما قضاوت کنند.
 3. سیگار نکشید و در معرض دود سیگار هم قرار نگیرید .
 4. بلند کردن اجسام سنگین و حرکات شدید ورزشی ممکن است باعث تورم و آسیب بینی شود، بنابراین تا حداقل 8 هفته از انجام آنها خودداری نمایید. ( مراقبت های بعد از جراحی بینی )
 5. برای کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت غضروفی – استخوانی زیر آن بعد از برداشتن گچ / اسپلینت، روی بینی شما چسب زده می شود. نحوه چسب زدن را از پزشک خود فراگرفته و ترجیحا در دو هفته اول جهت تعویض چسب به مطب مراجعه نمایید. سعی کنید چسب را خشک نگه دارید .
 6. بینی شما تا چند هفته بعد از عمل بینی ممکن است بی حس باشد که برگشت این حس در ناحیه سر بینی طولانی تر است. زمانی که نوک بینی بی حس است آن را بزرگتر احساس می کنید (مشابه احساسی که بعد از بی حسی دندانپزشکی در لب خود دارید).

دکتر رضا کریمی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

 جراح سر و گردن و پلاستیک بینی و صورت

درباره نویسنده

پاسخ

هشت − 8 =

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On LinkedinVisit Us On Instagram